Chtěli jsme si zpestřit hodiny ve škole, a tak jsme vyrazili do Plzně. Exkurze do Muzea loutek se vydařila více, než jsme očekávali.. Program nás totiž zaujal natolik, že jsme místo plánované hodiny a půl věnovali našemi "loutkohraní" tři hodiny. Měli jsme možnost nahlédnout do historie loutek a seznámit se se známými loutkařskými osobnostmi. Zajímavé byly informace o výrobě loutek. S některými z nich, pimprlaty, maňásky jsme si zahráli i divadlo a mohli si i vyrobit svého vlastního "náladovce" :-) :-(. Bylo to super!
Seznam přijatých uchazečů do prvního ročníku ve školním roce 2024/2025
První pomoc
V úterý 24.4., naši školu navštívil delegát Červeného kříže pan V.Dytrych. Tentokrát si základy první pomoci poslechli a vyzkoušeli žáci II.stupniě. Panu Dytrychovi posíláme obrovské poděkování za velmi profesionální, a laskavý přístup. Vážíme si navázané spolupráce.
1
Učební pomůcka z iniciativy žáků
Stává se již tradicí, že si žáci devátého ročníku projektově připraví vhodnou učební pomůcku pro své mladší spolužáky. Letošní ročník navrhl a připravil atlas vybraných sladkovodních ryb, který mistrně a levně zhotovil z odpadového kartonu. Vedoucím projektu, zadavatelem jednotlivých prací a hodnotitelem byla vynikající Rebeka Glazerová. Výsledek jejich snahy můžete vidět v učebně přírodopisu.
Po Velikonocích o Velikonocích
Přeshraniční velikonoční tvoření
Tak jako loni, i letos jsme se rádi sešli se zástupci Gymnázia v Markneukirchenu a strávili s nimi dopoledne na tradičních velikonočních dílnách 21.3.2024 v Kulturním centru v Lubech. Umělecké zaměření německých gymnazistů se promítlo do atmosféry setkání, které dokreslila i dvojjazyčná pěvecká vystoupení našich i německých dětí. Chuť tvořit na obou stranách pomohla překonávat jazykovou bariéru a žáci si vzájemně zcela přirozeně obohacovali slovní zásobu. Těšíme se na příští rok!
Velikonoční veselí
Jsme rádi, že jsme se jako škola mohli 21.3. 2024 zapojit do odpolední akce města nazvané Velikonoční veselí. S našimi žáky jsme připravili dílničky s tradičním i netradičním tvořením a musíme říct, že nás potěšila vysoká účast i radost z toho, co se povedlo vyrobit. To máme v Lubech šikovných dětí!
Lubská škola v Muzeu Cheb
Již několikátý rok se naše škola zúčastňuje přehlídky velikonočních tradic a zvyků v Muzeu v Chebu.
I letos se povedlo veřejnosti ukázat, že v Lubech ctíme tradice a předáváme zkušenosti mladším, kteří hodnotu zvyků udržují dál. Všem účastníkům patří velké poděkování. Není běžné, aby žáci bez očekávání medaile, ceny, diplomu zcela nezištně strávili celý den, ve svém volnu, na akci jen proto, aby šířili dobré jméno města a školy.
Vítání jara - velikonoční tradice
Velikonoce vnímáme nejen jako významný křesťanský svátek, ale i jako období vítání jara, k němuž se váže řada zvyků a tradic. A právě ty jsme si spolu se žáky chtěli připomenout. Každá třída si se svým třídním učitelem připravila materiál, vytvořila společný plán a výsledkem byly zajímavé aktivity. Někteří se rozhodli přivítat jaro a vyšli si do přírody hledat bezové větvičky pro výrobu píšťalek, jiní pozorovali květiny, stromy. Některé třídy se rozhodly namalovat co nejkrásnější velikonoční kraslici, vyráběly se pomlázky, veselé jarní domečky a starší žáci vyráběli zajímavé geovejce.
9
Matematický Klokan
Dne 22.3.2024 se i žáci naší školy zúčastnili celostátní soutěže Matematický Klokan, který probíhal v několika kategoriích. Druhé a třetí třídy soutěžily k kategorii Cvrček, čtvrté a páté třídy v kategorii Klokánek, šesté a sedmé třídy v kategorii Benjamín a osmé a deváté třídy v kategorii Kadet. Náročnost cvičení byla bodově odstupňována a žáci měli na jejich řešení 60 minut bez kalkulačky a tabulek. Jsme rádi, že soutěž nikdo nevzdal a všichni hledali správná řešení. Zveřejňujeme nejúspěšnější účastníky v jednotlivých kategoriích.
Úspěch v krajském kole zeměpisné olympiády
Obrovská gratulace náleží Michalovi Santovi ze sedmé třídy. Zúčastnil se zeměpisné olympiády, získal 1. místo v okresním kole v Chebu a postoupil do krajského kola, které probíhalo na Gymnáziu v Sokolově. Díky svým znalostem, ale i vlastnímu zájmu, širokému rozhledu se opět prosadil v nelehké konkurenci účastníků z jiných škol. Získal 3. místo a my děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Poděkování patří i panu učiteli Pecháčkovi za přípravu a podporu Michala.
Zdravověda s Červeným křížem
Nikdy nevíme, do jaké situace se v životě dostaneme a kdy budeme potřebovat sami první pomoc, nebo ji my budeme muset poskytnout. Chceme, aby i naši žáci tuto dovednost ovládali, a tak jsme pozvali studenta vysoké školy, pracovníka Červeného kříže. Navštívil všechny třídy na I.stupni a žáci si s kvalifikovaným komentářem mohli na sobě i na figuríně vyzkoušet obvazovou techniku, masáž srdce, stabilizovanou polohu aj. Děkujeme.
1
Myslivecká přehlídka vábniček
Luby mohou být právem pyšní na svoji přírodu. Město leží v Lubské vrchovině a téměř 40% tvoří lesy. Není tedy divu, že je zde i silná tradice myslivosti, která se promítá i do života žáků.. Ve škole probíhá celoroční sběr kaštanů, žaludů, zeleniny pro krmení zvěře, žáci mají možnost sledovat a podporovat uzdravování raněných zvířat v záchranné stanici, podílet se na úklidu lesa, lesoparku. 21. 3. jsme do školy pozvali odborníka – myslivce pana Svobodu, majitele největší sbírky vábniček v Evropě
a uznávaného rozhodčího v této soutěžní disciplíně. Žáci slyšeli vábniček napodobující zvuky nejrůznějších ptáků, vysoké zvěře a dalších obyvatel lesů, luk. Dověděli se zajímavosti i humorné postřehy myslivců. Tak například, že domorodcem našich lesů je jelen evropský, ovšem v současnosti se v lesích objevuje jiný druh nasazený z Japonska jelen sika. Jeleni shazují paroží a je legrační sledovat, jak se ten den pohybují, chodí trochu nakřivo. Příjemné publikum pak na závěr dostalo dárek, žáci si odnesli tematická pexesa, omalovánky, komiksové příběhy, záložky a tužky.
RECITAČNÍ SOUTĚŽ
Noc s Andersenem
Velikonoční odpoledne
Velikonoční veselí
Canisterapie
Prožíváme období viróz, chybí nám sluníčko, energie, a tak jsme pro lepší náladu a pohodu pozvali
pejsky. Přijel pan Stránský se svými psy. Velmi klidným a vlídným hlasem moderoval vždy hodinu
setkání jednotlivých skupin žáků s pejsky. Některé osudy pejsků (opustil je pán, ubližovali jim), ale
i osudy lidí (zůstali sami, přestali mluvit) byly smutné, a přitom se šťastným koncem, protože
vzájemný kontakt lidí a pejsků léčil, přinesl radost. A právě úsměvy, vlídnost a laskavost ovládly i
naše setkání žáků i učitelů s leonbergry.
Jsme si vědomi, že i psi potřebují čas na regeneraci, odpočinek a starost o ně je náročná. Proto jsme se
rozhodli shromáždit finanční příspěvky žáků, rodičů a přispěli jsme majiteli psů částkou 5.100,- .
Vážíme si této práce a děkujeme.
Děkujeme panu Stránskému i pejskům za hezké dopoledne.Když pes pomáhá žít – Canisterapie Stránský (kdyzpespomahazit.cz)
14
Masopust
Masopust, fašank, voračky – tradiční český zvyk, který jsme si ve škole chtěli připomenout alespoň
jednoduchou formou. Pod taktovkou paní učitelky Z. Kutmanové si žáci na hodinách výtvarné
výchovy vyrobili masky pro masopustní rej a masopustní slavnost mohla začít. II. stupeň si ji užila ve
čtvrtek poslední dvě hodiny. Zejména veselí 8.A vedené Smrtkou, panem učitelem M. Chárou, znělo
celou budovou. Tradiční řehtačku, vozembouch nahradili různé rytmické nástroje a společně s
rýmovanými pokřiky Smrtky navodili tu správnou atmosféru masopustního reje. Poděkování patří i
žákům devátých tříd, kteří si v tělocvičně připravili krátkou prezentaci pro připomenutí některých
dalších zvyků, která doprovázejí období masopustu.
V pátek si masopustní veselí poslední hodinu užili i žáci I. stupně. Nepříznivé počasí nám sice
znemožnilo plánovaný masopustní průvod, ale i tak si všechny třídy užily některé tradiční aktivity.
Všichni shlédli krátký film o Masopustu a poté utvořené pracovní skupiny a soutěžilo se – hledala se
slova, doplňovala slova do pracovních listů, soutěžilo se o nejhezčí masku, tančilo se, a dokonce se
pekly výborné masopustní koblihy.5